system CMS: Co to jest CMS? Definicja

Content Management System - system zarządzania zawartością.

Profesjonalne Systemy Informatyczne

Zarządzanie zawartością

sklep internetowy

strony WWW

tworzenie stron WWW

program lojalnościowy

Strona główna Aktualności O nas Produkty Portfolio Kontakt Pomoc Do pobrania Demo Mapa strony
CMS CRM SCM/PRM sklepy internetowe programy lojalnościowe prezentacje multimedialne Midas inne Zamowienie on-line
 
 
 
Newsletter Powiadom znajomego
    Wyślij
  Wyślij   
  wyszukaj  
Zarejestruj się Wersja polska English version
 
 

 

Co to jest system CMS? Definicja CMS
Content Management System

 
 zobacz również
Możliwości CMS
Wdrożenie podstawowe
Portfolio - system CMS
 
Słowem wstępu...
Content Management System – czyli System Zarządzanie Kontenetem (zawartością) - jak sama nazwa wskazuje - to system, za pomocą którego otrzymujemy możliwość bieżącegozarządzania treścią znajdującą się na stronie WWW. Zarządzanie to polega na zdalnej (z regóły za pomocą przeglądarki WWW), modyfikacji, aktualizacji i rozbudowie publikowanej strony WWW.

Pojęcie „zawartości” czy "treści" strony obejmuje w tym kontekście nie tylko teksty publikowane na WWW, lecz także wszelkie inne elementy i dane. Przykładowo – elementy wizerunkowe strony tj. zdjęcia czy grafiki, schematy, cennniki, komentarze zgłaszane przez internautów – każda z tych danych podlega zarządzaniu, a więc może zostać zmieniona, dodana lub usunięta.

Ideą powstania systemów CMS było wyjście na przeciw potrzebom klientów:
- po pierwsze - umożliwienie stałej, szybkiej i prostej aktualizacji strony WWW
- po drugie – obniżenie kosztów utrzymania strony WWW poprzez skonstruowanie prostych narzędzi, którymi posługiwać mogą się osoby nie posiadające specjalistycznej wiedzy na temat HTML i innych programów publikacji treści w Internecie.

W chwili obecnej systemy CMS przeżywają swój gwałtowny rozwój, oferując coraz to więcej i więcej nowych możliwości. Kto dziś pamięta duże serwisy tematyczne bez komentarzy do artykułów, czy tez prostych ankiet na dowolne tematy? Kto dziś myśli o stworzeniu strony korporacyjnej bez działu interaktywnej pomocy technicznej umozliwiającej szybkie i łatwe gromadzenie pytań i automatyczną publikację ich odpowiedzi?

To właśnie systemom CMS zawdzięczamy ciągły rozwój Internetu. To one dały możliwość powstania nowych jego gałęzi – serwisów publikujących blogi, aukcje internetowe, wiadomości, czy też biuletynów rozsyłanych pocztą elektroniczną.
skomentuj   ukryj komentarze (0)
   
tytul:
autor:
e-mail:
komentarz:
   
oceń na plus ocen na minus zobacz jak oceniano ten artykuł
drukuj artykuł wyślij do: komentuj
W BUDOWIE! wyślij ten artykuł do:   wyślij
Zaczerpnięte z sieci... (za Wikipedia)
Definicja CMS: CMS, Content Management System (ang. dosłownie = system zarządzania treścią) jest to jedna lub zestaw aplikacji internetowych pozwalających na łatwą aktualizację i rozbudowę serwisu WWW przez personel nietechniczny. Modyfikacja i dodawanie nowych materiałów do serwisu odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze.

Podstawowym zadaniem platform CMS jest oddzielenie treści (zawartości informacyjnej serwisu) od wyglądu (sposobu jej prezentacji). Po wprowadzeniu nowych informacji przez uprawnionego redaktora system przenosi je do bazy danych, jednocześnie wypełniając nimi odpowiednie miejsca na stronach WWW. Wykorzystanie szablonów stron sprawia, że zmiana koncepcji graficznej całego serwisu sprowadza się do przygotowania i zamiany szablonu, przy czym system nie powinien narzucać żadnych ograniczeń kompozycyjnych. Dzięki takiemu podejściu proces publikacji w Internecie staje się prosty - specjaliści mogą skoncentrować się na swojej pracy i korzystać ze swoich ulubionych aplikacji użytkowych (np. edytorów tekstu). Każda strona WWW generowana jest dynamicznie, w oparciu o szablony i zawartość baz danych - dynamika oznacza więc w tym przypadku zawsze aktualne informacje w serwisie.

Systemy zarządzania treścią zazwyczaj oparte są na bazach danych oraz na językach skryptowych (server-side) lub specjalistycznym oprogramowaniu po stronie serwera. CMS może być formą oprogramowania klienckiego, które do aktualizacji strony może używać takie protokoły jak FTP. Coraz częściej wykorzystywane są złożone techniki opisu struktur dokumentów (np. XML).
skomentuj   zobacz komentarze (0)
   
tytul:
autor:
e-mail:
komentarz:
   
Zobacz rownież  zobacz również: CMS za Wikipedia  oraz w Google 
oceń na plus ocen na minus zobacz jak oceniano ten artykuł
drukuj artykuł wyślij do: komentuj
W BUDOWIE! wyślij ten artykuł do:   wyślij
 
Strona główna | Aktualności | O nas | Produkty | Portfolio | Kontakt | Pomoc | Do pobrania Tylko dla zarejestrowanych | Demo Tylko dla zarejestrowanych | Mapa strony
CMS | CRM | SCM/PRM | sklepy internetowe | programy lojalnościowe | prezentacje multimedialne Tylko dla zarejestrowanych | Midas Tylko dla zarejestrowanych | inne Tylko dla zarejestrowanych | Zamowienie on-line Tylko dla zarejestrowanych
Nie Patentom Software'owym! 
FireFox Opera
Valid HTML 4.0! Valid CSS! Simon Genew Portfolio
stworzono w 0.0978s przez Profsoft CMS ver. 3.1
strona ostatnio zmieniana: 2005-07-04 14-28
copyright © 2003-2016 by PROFSOFT Sp. z o.o.